CS Retro Music

                                                                     Czechoslovak Retro Music 1930s, 1940s 

  Stránky věnované české a slovenské taneční hudbě 30. a 40. let    
 

CS RETRO

HLAVNÍ STRANA

AKTUALITY

OSOBNOSTI

GALERIE

HUDEBNÍ VIDEA

ANKETY

DISKUSNÍ FÓRUM

INZERCE

ODKAZY


      

 

 

         

R. A. Dvorský

4.1. 2010 | T. Břicháček

 

C

Vlastním jménem Rudolf Antonín. Narodil se ve Dvoře Králové nad Labem v roce 1899, kde také strávil své dětství a vystudoval obchodní školu. Od dětství byla jeho životní vášní hudba; učil se hře na klavír, kytaru, harmoniku i housle, rád zpíval, v letech dospívání začal skládat písničky.

V letech první světové války vystřídal několik fádních zaměstnání obchodně-administrativního typu ve Dvoře Králové a okolí a v Trutnově, naposledy a nejdéle v královédvorském pivovaru. Ve volném čase komponoval melodie k písničkám, a na tomto poli zaznamenal určité úspěchy, když řada z těchto písniček byla vydána hudebními nakladatelstvími (např. Královedvorské písničky, 1917). Koncem války působil také jako dirigent královédvorského smyčcového orchestru a jako člen místního ochotnického divadelního souboru, ve kterém se seznámil se svou budoucí ženou Marií.

Na jaře 1919 opouští zaměstnání v pivovaru i rodné město a odchází do Prahy, aby se již natrvalo věnoval hudbě. Nejprve zde od roku 1919 do 1924 působil v hudebním nakladatelství Springer. Ve volném čase se věnoval komponování, po večerech vystupoval zejm, jako klavírista v nejrůznějších podnicích a souborech např. v Hašlerově kabaretu, v kabaretu Červená sedma či v orchestru Ladislava Blaschkeho. V roce 1920 se oženil, v roce 1922 se mu narodil syn Miroslav.

Po odchodu z nakladatelství Springer se již živí pouze jako hudebník. Účinkuje v různých souborech v hotelových restauracích, v kavárnách i v nově začínajícím rozhlase. V roce 1925 získává povolení úřadů ke změně jména na R. A. Dvorský. Téhož roku založil vlastní čtyřčlennou skupinu Melody Makers, který se v druhé polovině 20. let stala jednou z významnějších kapel na československé hudební scéně; účinkovala s úspěchem i v zahraničí. Band však neměl dlouhého trvání; v roce 1929 se rozpadl.

Ještě v roce 1929 nicméně Dvorský zakládá nový soubor Melody Boys, který, jak se později ukázalo, měl svým věhlasem předchozí kapelu mnohonásobně překonat. Soubor od počátku oplýval kvalitními hudebníky, kteří ovládali hru na vícero nástrojů (jedním z nich byl v první fázi i trumpetista a písničkář Karel Vacek). Členové souboru také dobře zvládali vícehlasý zpěv, který se stal ve třicátých letech mj. i s jejich přispěním velmi populární.

Melody Boys plně využívali moderní technologie: písně ze svého repertoáru nahrávali na gramofonové desky a vystupovali v rozhlase. Díky tomu se stali poměrně rychle dobře známí širší veřejnosti. Značný úspěch u publika zaznamenala v roce 1931 Vackova píseň Cikánka; gramodesek s touto nahrávkou se prodalo rekordní množství. V první polovině 30. let v repertoáru souboru ještě dominovaly polky, valčíky a tanga, převažoval vícehlasý zpěv.

Od počátku 30. let Dvorský účinkoval jako herec v řadě filmů ve vedlejších rolích (např. Ze soboty na neděli), kde byl angažován spíše kvůli svému zevnějšku a pověsti, než kvůli hereckým schopnostem. Ještě častěji ve filmech vystupoval spolu s Melody Boys jako hudebník (např. Muži v offsidu, Cácorka).

V roce 1936 Dvorský založil nové hudební nakladatelství, které se v následujících letech úspěšně vyvinulo v jedno z největších v republice. Nakladatelství se zaměřovalo na notoviny, a to k moderním tanečním písničkám, ale i lidové zábavné hudbě (zejm. dechovce).

V druhé polovině 30. let, a zvláště k jejich konci, se Melody Boys začínají postupně výrazněji orientovat na moderní taneční hudbu ovlivněnou swingem, přičemž Dvorský stále častěji vystupuje jako sólový zpěvák. Dvorského band se stává jedním z nejvýznamnějších a nejvyhledávanějších hudebních těles v republice. Hraje v rozhlase, ve filmech, vystupuje v nejlepších podnicích jako pražské Barrandovské terasy či karlovarský hotel Richmond.

V roce 1937 si Dvorský zahrál spolu s Hanou Vítovou hlavní roli v umělecky nenáročném, avšak komerčně úspěšnéme filmu Krb bez ohně.

Vrchol Dvorského kariéry lze situovat do pochmurných let 1938 až 1944. Právě z této doby pochází většina těch písniček z jeho repertoáru, které jsou dodnes známé širšímu publiku. Tehdy se Dvorského rozšířený orchestr, orientoval z podstatné části na moderní taneční hudbu swingového stylu (ač pro patřičné publikum nadále hrál polky, valčíky, lidovky) přičemž Dvorský vystupoval jako sólový zpěvák. V tuto dobu Dvorský spolupracoval s nelepšími soudobými českými skladateli (např. s Jiřím Traxlerem, Kamilem Běhounkem, Leopoldem Korbařem, Alfonsem Jindrou, Václavem Pokorným) a textaři (např. Karlem Kozlem či Jaroslavem Moravcem). V tomto období měl Dvorského orchestr řadu velkých koncertů, mj. v pražské Lucerně a na koncertních turné po celém tehdejším Protektorátu.

Cesta R. A. Dvorského na vrchol slávy byla dlouhá, konec jeho kariéry přišel v podstatě naopak ze dne na den. Na jednom z koncertů pro dělníky na podzim 1944 se v nevytopené tovární hale nachladil, dostal zápal plic a následně u něj propukla tuberkulóza. Konec války a osvobození prožil na nemocničním lůžku. Nemocnici opustil až začátkem roku 1946.

Po propuštění z nemocnice se k činnosti kapelníka ze zdravotních důvodů nevrátil a věnoval se jen svému nakladatelství. Alespoň na tomto poli se rýsovaly výborné perspektivy, když se mu dařilo navázat styky se zahraničními firmami. Slibnému vývoji však učinil přítrž únor 1948. Ještě před ním a mnohem výrazněji postihla Dvorského rodinná tragédie - ztráta jediného syna Miroslava, který zemřel na podzim 1947.

V roce 1949 bylo Dvorského nakladatelství znárodněno a zařazeno pod státní nakladatelství Orbis. V letech 1949 až 1953 Dvorský pracoval jako referent v Orbisu a dalších státních hudebních nakladatelstvích. Jeho manželství, které již dlouhá léta nebylo harmonické, se po smrti syna a v tíži doby rozpadlo.

V této atmosféře začal uvažovat o emigraci s nadějí na získání práce v hudebním nakladatelství ve Spojených státech. V roce 1950 se zapojil do skupiny, která plánovala opuštění republiky v malém civilním letadle. Plán se nakonec neuskutečnil, po letech byl nicméně vyzrazen a Dvorský spolu s dalšími účastníky byl v září 1953 byl zatčen a odsouzen na pět let odnětí svobody. Trest byl odvolacím soudem snížen na tři a půl roku. Neodpykal jej celý, když byl v květnu 1956 byl mj. ze zdravotních důvodů (znovu u něj propukla tuberkulóza) podmíněně propuštěn.

Po návratu z vězení se před Dvorským otevíralo posledních deset let života, ve kterých se po mnohaleté odmlce znovu věnoval aktivní hudební dráze. Jednak se vrátil ke své někdejší kompoziční činnosti; několik písniček, ke kterým složil hudbu, se stalo ve své době populární z nejúspěšnějších jmenujme Pohádku o konvalinkách, Jipi-jou, Praho, já tě mám rád či Ráno a večer. Od roku 1957 také znovu vystupoval na veřejnosti, a to zejména v různých estrádách. Na deskách Supraphonu nazpíval ještě několik málo písniček, z nichž poslední, Hašlerovu Hezkou vzpomínku, nahrál jen několik týdnů před svou smrtí. Zemřel, předčasně zestárlý, v roce 1966.

C

C

Dostupné desky:

Jen se s písničkou smát (Supraphon, 1988)

20 × R. A. Dvorský a Melody Boys (Supraphon, 1996)

R. A. Dvorský - Vzpomínky (Radioservis, )

R. A. Dvorský - Vzpomínky 2 (Radioservis, 2004)
R. A. Dvorský - Vzpomínky 3 (Radioservis, 2005)

R. A. Dvorský - Vzpomínky 4 (Radioservis, 2006)

Rio Rita (Radioservis, 2006)

Sám s děvčetem v dešti (Supraphon, 2009)

R. A. Dvorský - Vzpomínky 5 (Radioservis, 2009)

C

Literatura (monografie):

V. Bittner: R. A. Dvorský - král české taneční hudby (1999)

Dvůr Králové nad Labem - Vlastivědné čtení ..., II. řada, č. 1 - R. A. Dvorský (1999) 

C

Rozhlasové a televizní pořady dostupné na internetu:

Dokument Čs. rozhlasu (1964)

Dokument ČST "R. A. Dvorský - Život plný písniček" (1969)

Dokument Čs. rozhlasu "Život s písničkou" (1984)

Pětidílný dokument ČRo Brno (2009)

Vstup ve Studiu 6 k 110. výročí narození (24.3.2009)

Dokument ČT z řady "Tajné akce StB" (2009)

C

C

 

RAD

RAD

RAD

 RAD

Další obrázky

dostupné zde.

RAD

 RAD

Dole pod medailonkem naleznete doporučenou literaturu a odkazy na dostupné rozhlasové a televizní reportáže.

RAD

Všechny nejznámější písně R. A. Dvorského naleznete na kanálu Brichy2 na YouTube.

 

 RAD

  



   
 

Z dokumentů lze zvláště doporučit rozhlasovou reportáž z roku 1964 k Dvorského 65. narozeninám, kde Dvorský sám hovoří a dokument Čs. televize z roku 1969, kde můžeme vidět řadu Dvorského současníků a spolupracovníků.

   
     
  CS Retro Music, 2010